• Haziran 15, 2024

EĞİTİM SÜRECİ VE HAYAT BOYU ÖĞRENME

  • Home
  • EĞİTİM SÜRECİ VE HAYAT BOYU ÖĞRENME

İnsan eğitimi doğumdan ölüme kadar devam eden bir süreçtir. Bu sürecin istendik eğitimle yapılması, insanı olumlu şekillendirip, onu her platformda değerli kılacaktır. Bu değer; sözleri, davranışları, sosyal uyumu, kişisel benliği, toplumsal faydası ve bireylerin huzuru gibi tüm dinamikleri doğrudan etkileyecektir. Artık eğitimin anne karnında başladığı bir dönemde sistematik zorunluluğun yanı sıra insan hayatının hemen her alanına katkı sunan; ‘Hayat boyu öğrenme kurumları’ devreye girmektedir. Halk Eğitimi Merkezleri hayat boyu öğrenme faaliyetlerinin halkımızın öğrenme, bilgi ve becerisini öngören bir formatıdır.
Halk Eğitimi Merkezleri eğitimin yerindelik ilkesine göre Çukurova’da pamuk yetiştiriciliğini öğretirken, Samsun’da çeltik üretimini, Karaman’da pekmez yapımını veya üzüm yetiştiriciliğini halkımıza öğretmektedir. Turizmin lokomotif istihdamı rolünde olduğu bölgelerimizde yiyecek içecek ve yabancı dil alanlarında ara eleman yetiştirme kurslarıyla yine oluşuma destek sunmaktadır. Direkt istihdamı etkileyen kurs çeşitliliği halkımıza can suyu olmaktadır.
Halk Eğitimi Merkezi kursları, vatandaşımızın yeterli katılımı ve sınıf yeterliliğine sahip her ortamda açılmaktadır. Bu bazen bir köy odasında, bazen kapatılmış bir okulda ve bazen de resmi kurumların uygun müştemilatlarında sürdürülmekte olup; öğrenme ve beceri sahibi olmak isteyen vatandaşımızın nitelik esaslı katılımlarına atölyeleriyle ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu’nun ücra, uzak bir dağ köyünde köyde açılan “Hasır Bilezik Örme Kursu” sonucunda evinde bu işi icra ederek geçimine katkı sağlanan her evde bir ışık yaktık. Eğitim seferberliğimizi talep edenlerin ayaklarına kadar kurslarımızı götürdük.
2022 yılı MEB verilerine göre kursların % 33,28’i merkezlerde, % 66,72’lik kısmı ise taşrada açılmıştır.
Memur olarak çalıştığı kurumda terfisini alabilmesi için “Bilgisayar Kullanım Kursu”na katılan bir vatandaşımızın yükselmesine merdiven olduğumuz gibi, “Kurban Kesim Elemanı,” kurslarıyla da kısmi istihdam sağlanmıştır. “Bebek Odası Hazırlama,” kursundaki mutluluk da hayat boyu öğrenmenin bir gereğiydi. ”Cenaze Yıkama Kursu”ndaki buruk duygular hüzün kaynağı olmaktaydı.
Kişisel girişimleri, hemen her kursla desteklenmekteyiz. ”Yiyecek İçecek ve Pastacılık“ kurslarında eğitilen girişimciler kendi iş yerlerini açarak milli istihdama katkı sunmaktadırlar. Çeşitli sebeplerle okuma yazma bilmeyen bireylerin de göz ameliyatı niteliğindeki okuma yazma kursları da halkımıza sunulan çok kıymetli bir hizmettir.
El sanatları kursları bir yandan duyguların nakış nakış işlenmesi, bir yandan da evlerin süslenmesinde odak oluşturmaktadır. Çinicilik, halı dokuma, yerel giysiler, el dokumaları, biblolar, deri işlemecliği ve ahşap boyama gibi nitelikli öğrenme neticesindeki kursiyer vatandaşımızın; huzurla, ev ekonomisinde olumlu sonuçlar almıştır.
Dantel-Anglez kursundaki her bir ilmik yeni kurulacak yuvaların güzelliği için ilmik ilmik dokunurken, bazen ev ekonomisine katkı bazen de önemli bir istihdam içermektedir. Tüm kurslarda üretilen ürünler ister vatandaşımızın özel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. İsterse satılıp ekonomiye katılarak her hâlükârda yeni bir istihdam oluşturmaktaydı. Bir ay boyunca evinde hasır bilezik dokuyan bir vatandaşımız, evinin konforunda asgari ücret kazanabilir veya halı dokuyan bir vatandaşımız, veya çini işleyip satan, biblolar yapan, giyim alanındaki ürettiklerini satan öğrencilerimiz haklı birer alkışı hak etmektedir.
Tüm bu öğretim aşamalarımız; ücretsiz, şartsız ve bütün güzellikleri barındıran bir hoşgörü anlayışıyla ustalıkla vatandaşımıza sunulmaktadır. Hangi yaş ve makamda olursa olsun kazanımlarıyla kariyerlerinde farkındalık oluşturmaktadırlar.
Nerede istihdam için çırpınan bir vatandaşımız varsa Halk Eğitimi Merkezleri onların yanındadır demektir. Meğer ki kilometrelerce uzaklarda bile olsalar… Eğitimde Hayat Boyu Öğrenme Kurumları varsa sorun yok demektir!

Ahmet KASAP
Akçaabat Halk Eğitimi Merkezi Müdürü

dini sohbetler sohbet islami sohbetler islami sohbet muzik indir islami sohbet